نیازینه
نیازینه

آموزش مهارت های زندگی به کودکان

هفت  مهارت ضروری برای کمک به موفقیت فرزند شما در زندگی

 

مهارت های زندگی همراه با رشد و نمو است ، و می تواند به کودک شما در موفقیتش در زندگی کمک کند. مهمترین مهارتهای زندگی فرزندتان بایستی شناخته شود و از آنها در جهت ایجاد یک برنامه روزانه  برای زندگیشان استفاده کرد.

مهمترین مهارتهای زندگی برای یادگیری بچه ها چیست؟

 • تمرکز و کنترل خود
 • دریافت چشم انداز
 • معاشرات
 • ایجاد ارتباطات
 • تفکر انتقادی
 • پذیرش چالش ها
 • خودآموزی ، درگیر شدن در فرایند یادگیری

 

مهارت های زندگی چیست؟

معلمان گاهی اوقات این مهارت ها را به عنوان مهارت های “یادگیری برای یادگیری” توصیف می کنند که می تواند از طریق فعالیت های روزمره بطور ارادی ایجاد شود. در زیر ، هفت مهارت اساسی زندگی را بررسی می کنیم و چند روش ساده برای پرورش آنها ارائه می دهیم. با پیروی از این نکات ساده می توانید به راحتی به کودک خود در ایجاد مهارت های اساسی کمک کنید.

 

فعالیت های مهارتهای زندگی برای مشارکت در برنامه روزانه کودک شما

 

 1.  تمرکز و کنترل خود

کودکان براساس عادات و برنامه های روزمره رشد و نمو می کنند ، که  این نه تنها احساس امنیت ایجاد می کند ، بلکه به کودکان در یادگیری کنترل خود و تمرکز نیز کمک می کند. با کودک خود در مورد آنچه هر روز انتظار دارد صحبت کنید. خانه خود را مرتب کنید تا کودک شما بداند کفش ، کت و وسایل شخصی خودش را کجا قرار دهد. ما در دنیایی پر سر و صدا و پر از حواس پرتی زندگی می کنیم ، بنابراین فعالیت های ساکت مانند خواندن کتاب ، لذت بردن از فعالیت های حسی یا تکمیل یک معما با هم می تواند به کودک شما کمک کند تا سرعتش را کم کند و تمرکزش افزایش یابد.

 

 1.  دریافت چشم انداز

تفکر در مورد دیگر دیدگاه ها به طور طبیعی برای اکثر کودکان وجود ندارد ، اما می تواند توسعه یابد. درباره احساسات و انگیزه های شخصیت های داستانی کتابهایی که می خوانید ، بحث کنید ، به عنوان مثال ، “من تعجب می کنم که چرا گربه و خوک به مرغ قرمز کوچک کمک نمی کنند.” درباره احساس دیگران مشاهداتی انجام دهید ، به عنوان مثال ، “الکس از اینکه نوبت به او نرسید واقعاً ناراحت بود. من تعجب می کنم که برای بهتر شدن حال او چه کاری می توانیم انجام دهیم. ”

 

 1.  معاشرات

کودکان هر روز برای ایجاد مهارت های سالم اجتماعی-عاطفی ، از جمله توانایی درک و برقراری ارتباط با دیگران ، به تعاملات شخصی ملموس نیاز دارند. اگرچه سرعت رشد این مهارت ها ممکن است متفاوت باشد ، کودکان باید یاد بگیرند که چگونه نشانه های اجتماعی را “بخوانند” و با دقت گوش دهند. آنها باید آنچه را که می خواهند بگویند در نظر بگیرند و موثرترین راه را برای به اشتراک گذاشتن آن در نظر بگیرند. فقط گفتگو با یک بزرگسال علاقه مند به این کار می تواند به ایجاد این مهارت ها کمک کند. هر روز وقت خود را صرف گوش دادن و پاسخ دادن به کودک بدون حواس پرتی کنید.

 

 1. ایجاد ارتباطات

گالینسکی می گوید ، یادگیری واقعی زمانی اتفاق می افتد که بتوانیم ارتباطات و الگوهایی را بین چیزهای به ظاهر متفاوت ببینیم. هرچه ارتباطات بیشتری برقرار کنیم ، در جهان از حس و معنای بیشتری برخوردار می شویم. کودکان خردسال هنگام مرتب کردن وسایلشان در خانه مانند اسباب بازی و جوراب ، شروع به دیدن  ارتباطات و الگوها گیری می کنند. کارهای ساده ، مانند انتخاب لباس متناسب با آب و هوا ، به آنها در ایجاد ارتباط کمک می کند. به ارتباطات انتزاعی بیشتری در زندگی یا داستانهایی که می خوانید ، اشاره کنید ، به عنوان مثال ، “این کتاب  مرا یاد زمانی می اندازد که صدف ها را از کنار ساحل جمع می کردیم”

 

 1.  تفکر انتقادی

ما در دنیای پیچیده ای زندگی می کنیم که در آن بزرگسالان  هرروز ملزم به تجزیه و تحلیل اطلاعات و تصمیم گیری در مورد موارد بی شمارهستند. یکی از بهترین راه های ایجاد تفکر انتقادی ، بازی های با پایان باز است. اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز وقت دارد که به تنهایی یا با دوستانش بازی کند. این نمایش ممکن است شامل به عهده گرفتن نقش ها (تظاهر به عنوان آتش نشان یا ابر قهرمان) ، ساخت سازه ها ، بازی های رومیزی یا بازی در خارج از بازی های فیزیکی ، مانند برچسب زدن یا پنهان کاری باشد. از طریق بازی ، کودکان فرضیه هایی را می سازند ، ریسک می کنند ، ایده های خود را امتحان می کنند ، اشتباه می کنند و راه حل می یابند  که اینها همه عناصر اساسی در ایجاد تفکر انتقادی است.

 

 1.  پذیرفتن چالش ها

یکی از مهمترین ویژگی هایی که می توانیم در زندگی به وجود آوریم ویژگی مقاومت است – اینکه بتوانیم چالش ها را بپذیریم ، از شکست عقب نشینی کنیم و به تلاش ادامه دهیم. کودکان یاد می گیرند وقتی محیطی با ساختار مناسب ایجاد می کنیم چالش ها را بپذیرند – نه آنقدر که محدود کننده باشد ، بلکه به اندازه ای باشد که احساس امنیت در آنها ایجاد شود. کودک خود را تشویق کنید چیزهای جدیدی را امتحان کند و اجازه ریسک معقول  مانند بالا رفتن از درخت یا دوچرخه سواری را داشته باشد.هنگامی که او آماده به نظر می رسد ، یک چالش جدید ارائه دهید ، به عنوان مثال ، “من فکر می کنم شما آماده هستید که بند کفش های خود را ببندید. بیایید امتحان کنیم. ” بیشتر از تلاش به موفقیت متمرکز شوید ، به عنوان مثال ، “یادگیری بستن کفش واقعا سخت بود ، اما شما همچنان تلاش می کردید. آفرین.”

 

   7. خودآموزی ، درگیر شدن در فرایند یادگیری

کودکی که عاشق یادگیری است به بزرگسالی تبدیل می شود که بندرت در زندگی خسته می شود. برای تشویق عشق به یادگیری ، سعی کنید تماشای تلویزیون را محدود کنید و بیشتر به مطالعه ، بازی و اکتشاف بپردازید. با مراجعه به کتابخانه ، نگه داشتن وسایل صنایع دستی ، در دسترس قرار دادن بازی ها و اجازه دادن به برخی از آشفتگی ها در خانه ، حس کنجکاوی و اشتیاق خود را برای یادگیری در زندگی  بوجود بیاورید

با پیروی از این نکات ساده می توانید به راحتی به کودک خود در ایجاد مهارت های اساسی کمک کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *