نیازینه
نیازینه

اثرات بد تلفن های همراه بر روی کودکان

تلفن های همراه ممکن است راهی آسان برای حواس پرتی کودکان یا مشغول نگه داشتن آنها باشد. با این حال ، آنها با مجموعه ای از مشکلات  خاص خود همراه هستند. برخی از تأثیرات منفی استفاده منظم از تلفن های همراه عبارتند از:

  1. سلامت جسمانی

زمانی که کودکان برای مدت طولانی در حال استفاده از تلفن همراه خود هستند ، در فعالیت های بدنی شرکت نمی کنند و از هوای تازه استفاده نمی کنند این امر آنها را در معرض خطر چاقی و سایر بیماری ها قرار می دهد ، که بعدا می تواند به بیماری های مضر مانند دیابت و فشار خون بالا تبدیل شود.

اکنون ، ما قصد نداریم شما را با این اطلاعات بترسانیم ، اما خوب است بدانید که مطالعات نشان از  احتمال افزایش  تومور برای کسانی که بیش از حد از تلفن های همراه استفاده می کنند ، دارند . البته شواهد محدودی برای این امر وجود دارد اما  ممکن است شما به عنوان یک والد ، بخواهید زمان استفاده بچه ها از تلفن را محدود کنید تا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری کنید.

2. بر فعالیت مغز تأثیر می گذارد

مطالعات نشان می دهد که مغز انسان به تابش الکترومغناطیسی حساس است. با این حال ، نیاز به مطالعات بیشتر برای اثبات این امر وجود دارد . از آنجا که تلفن های همراه اساساً بر روی امواج الکترومغناطیسی برای همه اشکال ارتباطی ، حتی داخلی استفاده می شوند و مغز دارای تکانه های الکتریکی خاص خود است ، احتمالاً می تواند بر روی مغز تأثیر بگذارد. با این حال ، همانطور که قبلا ذکر شد ، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا این مسئله اثبات شود

در حال حاضر ، آنچه ممکن است بر روی مغز تأثیر بگذارد محتوای کودک در معرض آن و زمان نمایش آن است. بنابراین ، ضروری است که والدین زمان نمایش را کنترل یا محدود کنند و اطمینان حاصل کنند که کودکان فقط به برخی از برنامه ها ، بازی ها که مناسب سن آنها هستند دسترسی دارند. زمان محدود تلفن همراه تأثیری در یادگیری یا تمرکز کودک روی چیزهای مهم دیگر نیز نخواهد داشت ، مانند درس ، سرگرمی ها ، ورزش ها و غیره.

3. عملکرد تحصیلی

بسیاری از کودکان تلفن همراه خود را با خود به مدرسه می برند. گپ زدن با دوستان یا بازی در طول تعطیلات مدرسه ، یا حتی در کلاس ، روز به روز در حال افزایش است. این امر منجر به عدم توجه کودکان در کلاس ، از دست دادن دروس مهم و در نتیجه بی اطلاع بودن از مطالعه و امتحانات می شود.

 

       

          4 . قصور علمی

تلفن های هوشمند نه تنها کودکان را از مطالعه منحرف می کنند بلکه ممکن است ابزار سو رفتار آنها برای کسب نمره خوب در امتحانات باشد. استفاده از ماشین حساب  در امتحاناتی که مجاز نیست ، ذخیره عکس یا اطلاعات مرجع برای تقلب در امتحان یا حتی مبادله پاسخ با سایر دانش آموزان از طریق گپ در طول امتحان ، به طور گسترده ای در مدارس مختلف مشاهده شده است. چنین رفتاری نه تنها بر عملکرد تحصیلی تأثیر می گذارد بلکه منجر به یک ناهنجاری شخصیتی نیز می شود.

 

          5. رسانه ی نامناسب

مانند هر ابزار دیگر ، تلفن همراه نیز ابزاری است که می تواند برای اهداف غلط استفاده شود. بچه ها می توانند با پیام ها ، تصاویر یا متن های نامناسبی که دوستانشان در گروههایشان انتشار می دهند، روبرو شوند .آنها می توانند در سنین پایین به پورنوگرافی راه پیدا کنند و درک و روند تفکر خود را تغییر دهند. حتی تبادل تصاویر از خود ، به طور غیرمسئولانه ای ، می تواند یک ناکامی ایجاد کند که زندگی آنها را برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار می دهد.

 

         6. اختلال در خواب

کودکان ممکن است تا دیر وقت بیدار بمانند و با دوستان خود صحبت کنند ، بازی کنند یا از طریق شبکه های اجتماعی گشت و گذار کنند  که این مسئله در طی یک دوره خاص باعث خستگی و بی قراری می شود. این امر همچنین زندگی تحصیلی را مختل می کند ، زیرا کودکان بیش از حد خواب آلود هستند و نمی توانند روی آنچه در مدرسه آموزش داده می شود تمرکز کنند. از این رو ، یک اثر دومینو دارد که در تمام زمینه های زندگی آنها رخنه می کند.

 

7.  سلامت روان

کودکان در شبکه های اجتماعی ممکن است با مزاحمان سایبری که آنها را از طریق اینترنت مورد آزار و اذیت و آزار قرار می دهند در تماس باشند. بسیاری از کودکانی که مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفته اند ممکن است تجربه خود را خیلی دیرتر از زندگی که آسیب روحی از قبل وارد شده است بپذیرند. وقتی به بچه ها آنگونه که باید توجه نمی شود ، رسانه های اجتماعی نوعی از افسردگی و اضراب را در آنها به وجود می اورند .

 

با برخی از آگاهی ها ، والدین می توانند هوشیار باشند و اطمینان حاصل کنند که از تمام یا بیشتر خطرات ذکر شده در بالا برای فرزندان آنها جلوگیری می کنند . برای کاهش خطرات تلفن های همراه در کودکان بایستی برخی از نکات ایمنی را رعایت کرد که در مطالب بعدی به آنها اشاره خواهد شد .

ما را دنبال کنید …….

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *