نیازینه
نیازینه

تأثیرات منفی تماشای تلویزیون بر کودکان

در مطلب پیشین به اثرات مثبت تماشای تلوزیون بر کودکان اشاراتی شد  و اینک قصد داریم تا ادر مورد اثرات منفی آن نیز صحبت کنیم.

برخی  از این معایب عبارتند از:

  1. اتلاف وقت

کودکانی که وقت زیادی را جلوی تلویزیون می گذرانند ممکن است فرصت های زندگی را از دست بدهند. اگر کودک شما زمان زیادی را به تماشای تلویزیون اختصاص می دهد ، ممکن است وقت گرانبهایی را که می توانسته صرف کارهای پربارتری مانند  بازی با دوستان، انجام تکالیف و سایر فعالیتهای مشابه کند ، از دست بدهد.

  1. ضعف در مهارتهای زبانی و اجتماعی

این ممکن است با تأثیرات مثبت تلویزیون که قبلاً ذکر شد متناقض به نظر برسد ، اما بیشتر در مورد کودکان زیر دو سال اعمال می شود. مغز بچه ها قبل از دو سالگی در مراحل رشد است. این زمانی است که مغز یادگیری اجتماعی و عاطفی را دوباره متصل کرده و پرورش می دهد. تلویزیون با کودک شما لبخند نمی زند ، صحبت نمی کند و با او تعامل نمی کند. این وضعیت روانی کودک را تحت تأثیر قرار می دهد ، زیرا او در این مرحله از زندگی آسیب پذیر است. حتی در سال های بعد ، صرف زمان زیاد برای تماشای تلویزیون می تواند تعامل اجتماعی فرزند شما را محدود کند ، بنابراین در طولانی مدت بر مهارت های زبانی و اجتماعی تأثیر می گذارد.

  1. خلاقیت و تخیل را ازبین می برد

اگر فرزند شما به جای بیرون رفتن و کاوش در دنیای واقعی ، زمان زیادی را در تلویزیون بگذراند ، قادر به ایجاد تخیل قوی نخواهد بود. از آنجا که ایده ها در مقابل صفحه نمایش ارائه می شوند ، کودکانی که بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند نمی توانند ذهن خود را تحریک کنند و یا به تنهایی ایده های تازه ای بیابند ، بنابراین منفعلانه مصرف می کنند و به طور فعالانه عمل نمی کنند.

  1. عدم تمرکز

کودکانی که روزانه بیش از 2 تا 3 ساعت را مقابل صفحه تلوزیون می گذرانند ، معمولاً از کمبود تمرکز در محیط های کلاس رنج می برند. چنین کودکانی ممکن است احتمال بیشتری در تشخیص بیش فعالی (اختلال بیش فعالی با کمبود توجه) داشته باشند. این عدم تمرکز و دامنه توجه کم ، علاوه بر محیط آموزشی در محیط های دیگری مانند ورزشی نیز جریان دارد.

  1. غیرمولد شدن

بهره وری در واقع رسیدن به قله های جدید در زندگی است. اگر فرزند شما دائماً در حال تماشای تلویزیون است و در زندگی درسی ، اجتماعی یا عاطفی خود به نقاط عطفی دست پیدا نمی کند ، تمام وقت گذرانده شده در مقابل صفحه تلوزیون برای او صرفاً اتلاف وقت است.

  1. چاقی

کودکانی که بیش از حد تلویزیون تماشا می کنند در معرض خطر چاقی و سایر اختلالات سلامتی قرار دارند.

  1. خطرات سلامت قلب و چشم

کودکانی که بیش از حد تلویزیون می بینند در معرض ابتلا به سندرم تنبلی چشم قرار دارند. در این شرایط ، کودک تاری دید یا کاهش بینایی را تجربه می کند که با عینک یا لنز قابل اصلاح نیست. اعتیاد به تلویزیون همچنین باعث کمبود ورزش و سبک زندگی بی تحرک می شود که هر دو بر قلب و مغز تأثیر می گذارند. این در نهایت می تواند منجر به مشکلات قلبی عروقی و تنگی عروق شود.

  1. رفتارهای منفی

طبق تحقیقات ، تماشای بیش از حد تلویزیون می تواند ساختار مغز را تغییر داده و باعث ایجاد رفتار منفی – به ویژه خشونت و پرخاشگری شود. کودکانی که نمایش های حاوی محتوای نامناسب برای خردسالان را تماشا می کنند بیشتر در معرض خطر این مشکل هستند.

  1. تغییرات عاطفی

کودکانی که در معرض نمایش های نامناسب قرار دارند در برابر تغییرات عاطفی آسیب پذیر هستند. از آنجا که آنها خیلی کم سن و سال هستند که نمی توانند بسیاری از این مسائل را درک کنند ، ممکن است دیدگاه تغییر یافته ای در مورد واقعیت داشته باشند و از نظر روانی تحت تأثیر قرار بگیرند.

  1. ضعف عملکرد تحصیلی

صرف وقت زیاد برای تماشای تلویزیون ممکن است منجر به عدم مشارکت در فعالیت های دیگر شود. بچه ها بعضی اوقات به دلیل تلویزیون از مدرسه و مشق می گذرند و این بر عملکرد تحصیلی آنها تأثیر منفی می گذارد.

والدین برای محافظت از کودک خود در برابر تأثیرات بد تلویزیون چه کاری می توانند انجام دهند؟

در مطالب بعدی به این نکته اشاره خواهد شد و تعدادی راهکار برای آن ارائه خواهد شد

ما را دنبال کنید

ادامه دارد……………………………………………………………

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *