نیازینه
نیازینه

تاثیرات تماشای تلویزیون بر کودکان

 

تماشای تلویزیون قسمت مهمی از زندگی هر کودک است. از دیدن جادوی ابرقهرمانان گرفته تا آخر هفته های ترسناک ، به نوعی تجربه ای است که از طریق تماشای تلوزیون به کودکان منتقل می شود .

تلویزیون شخصیت سازی می کند به نوعی که حتی قدرت تغییر نگرش و دیدگاه ها نسبت به زندگی را دارد. با مراقبت بیشتر این اطمینان حاصل می شود که کودک شما بدون قرار گرفتن در معرض اثرات  سو تماشای تلویزیون ، از نمایش های تلویزیونی لذت می برد.

تلویزیون چه نقشی در زندگی کودک ایفا می کند؟

اگر فرزند شما در حال تماشای درام های جنایی یا ترسناک است و هنگام خواب کابوس می بیند ، پس مطمئن باشید که عادت های تلویزیونی او مشکلی دارد. بخش قابل توجهی از وقت کودکان در مقابل تلویزیون می گذرد و قطعاً شخصیت و نگرش آنها را شکل می دهد. نوع مناسب برنامه های تلویزیونی باعث آگاهی اجتماعی و محیطی در کودکان می شود و حتی رشد اجتماعی ، عاطفی و شناختی را به طور کلی افزایش می دهد. اطمینان از برقراری تعادل سالم در زمان تلویزیون و بازی / مطالعه برای پیشرفت آنها مهم است زیرا شما نمی خواهید آنها به شکم گنده هایی  تبدیل شوند که از دیگر فعالیت های اجتماعی باز می مانند.

تأثیرات مثبت تماشای تلویزیون بر کودکان

برخی از مزایای تلویزیون برای کودکان عبارتند از:

1.سرگرمی

نمایش های سرگرم کننده  در واقع نوعی اموزش از جمله برخورد با آسیب های عاطفی ، تعامل با همسالان ، پیمایش در شرایط سخت و تحریک تخیلات آنها از طریق آزمونهای تعاملی و الگوهای تفکر، هستند. نمایش های سرگرم کننده ، بچه های شما را درگیر خود می کند ، مهارت های جدیدی را به آنها می آموزد و اجازه می دهد از آنها لذت ببرند .

2. آموزش

نمایش های آموزشی بچه ها را به رفتارهای سازنده الهام می دهد. اگر کودک شما روش های سنتی آموزش را دوست ندارد ، پس برنامه های آموزشی می توانند راهی عالی برای یادگیری او هنگام سرگرمی باشند.

 3. ورزش

تماشای نمایش های ورزشی مانند فوتبال ، تنیس و والیبال می تواند راهی عالی برای ایجاد علاقه به فعالیت های بیرون باشد. نمایش های ورزشی کودکان را به فعالیت و سلامتی ترغیب می کند ، بنابراین آنها را قادر می سازد که حرکات بدنی داشته باشند .

4. هیجان فرهنگی

آیا فرزند شما از کاوش و مسافرت لذت می برد؟ از طریق سفرها و نمایش های فرهنگی آنها را با شگفتی های جهان آشنا کنید. یادگیری در مورد فرهنگ های دیگر مهارت های یادگیری و رشد اجتماعی را افزایش می دهد ، کودک شما را به یک متفکر کل نگر ترغیب می کند . بطوری که با همسالان بین المللی به روشی دوستانه تعامل می کند.

5. خلاقیت

از آشپزی ، پخت و پز ، هنرها و صنایع دستی گرفته تا موسیقی و تئاتر ، خلاقیت سنگ بنای نمایش های تلویزیونی است. کانال ها و نمایش های هنری شامل آهنگ سازی ، طراحی و نقاشی موسیقی ذهن را تحریک می کند و کودکان را ترغیب می کند که به تماس درونی خود پاسخ دهند.

6. آشنایی با فناوری

با دسترسی گسترده به اقیانوسی از محتوای موجود در تلویزیون ، کودکان ابزارها و تکنیک های مربوط به استفاده از جدیدترین فن آوری ها را انتخاب می کنند و از روندهای اجتماعی مطلع می شوند.  دانش بیشتری کسب می کنند و  به روشنگری اطلاعاتی می رسند.

7.مهارتهای زبانی و احساسی

اگر کودک شما در حال یادگیری زبان جدیدی است یا از الگوهای گفتاری تقلید می کند ، می توانید از طریق برنامه ها و فیلم های زبانی به او در درک واژگان و تفاوت های ظریف در جمله سازی کمک کنید. علاوه بر این ، نمایش های تلویزیونی مناسب رفتارهای عاطفی سالم را تقویت می کنند و مهارت های اجتماعی را که برای موفقیت آنها حیاتی است به کودکان می آموزند.

8.آنها را درگیر نگه می دارد

اگر کودک شما دائماً در اطراف خانه می پرد و نمی تواند حتی یک دقیقه ساکت بماند ، به او اجازه دهید تا تلویزیون را برای رفع خستگی تماشا کند ، یک راه حل خلاقانه است. این کار او را بدون آسیب رساندن به رشد شناختی اش درگیر می کند. با این حال ، شما باید اطمینان حاصل کنید که این کار فقط گاهی اوقات انجام می شود و به یک عادت تبدیل نمی شود.

ادامه دارد………

از نظر شما تماشای تلوزیون چه تاثیرات مثبت دیگری دارد ؟؟

ما در ادامه به تاثیرا منفی نیز اشاره خواهیم کرد ……

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *