نیازینه
نیازینه

تاثیر فضای آموزشی بر یادگیری دانش آموزان

مدرسه به عنوان کانون فعالیت های اجتماعی و فرهنگی دانش آموزان  همواره مورد توجه بوده است مطالعات نشان می دهد که نوع فضای آموزشی بر یادگیری و پیشرفت دانش اموزان تاثیر مستقیمی دارد. بطوری که این فضا می تواند امر یادگیری را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث رشد یا بازماندن از فرایند یادگیری و ایجاد انگیزه بشود.

انسان از بدو تولد تحت تاثیر محیط و پیرامون خود بوده است بطوری که این موضوع بصورت مستقیم بر حالات روحی ، روانی و فیزیکی او تاثیر می گذارد . یک محیط می تواند عاملی بر رشد و نمو یک انسان باشد و بالعکس می تواند عامل بازدارنه ی او از پیشرفت باشد .

در اینجا به معرفی چند عامل موثر در یادگیری اشاره می کنیم :

نور

افزایش آگاهی از اختلال عاطفی فصلی (SAD) بدان معنی است که ما به خوبی از عواقب احتمالی عدم وجود نور طبیعی ، از افسردگی گرفته تا اضطراب ، آگاهی داریم. نور طبیعی باعث ایجاد آرامش می شود و  مزایای آشکاری برای محیط کلاس دارد.

پنجره های بزرگ به وضوح یکی از راه های دستیابی به نور طبیعی فراوان است. با این حال ، نباید به گونه ای باشد که موجب آزار و اذیت دانش آموزان و معلمین بشود . مواد و رنگ های به کار رفته در دیوارها و سقف ها نیز به تأثیرگذاری نور کمک می کنند.

کیفیت هوا

کودکان در برابر اثرات آلودگی هوا آسیب پذیرتر هستند و مطالعات نشان می دهد کودکان در محیط های دارای تهویه مناسب ، وظایف یادگیری را بهتر و سریعتر انجام می دهند.

درجه حرارت

کلاس های  دارای سیستم سرمایشی و گرمایشی مناسب باعث عملکرد بهتر دانش اموزان می شوند . چرا که این موضوع ایجاد حواسپرتی می کند و دانش آموزا را درگیر پوشاندن خود یا باد زدن خود می کند .

صوت

سر و صداهای خارجی و صوت ضعیف باعث حواسپرتی می شود صدا تأثیر قابل توجهی در پیشرفت یادگیری دارد. در این بین به صوت معلم هم باید اشاره ای کرد که این نیز می تواند عاملی بر توجه یا عدم توجه دانش اموز به موضوع مورد بحث در کلاس بشود.

بایستی سعی شود مدارس در مکان هایی احداث بشوند که از خیابان های پرتردد بدور باشند

فضای سبز

وجود فضای سبز تاثیر بسیار زیادی در ایجاد روحیه و نشاط دانش آموزان دارد . محیط مدرسه باید بگونه ای باشد که این امکان فراهم شود تا امکان کاشت درخت و گل فراهم باشد . این موضوع در ایجاد یک فضای صمیمی و پرنشاط بسیار موثر است.

چیزی که مهم است این است که این عوامل بایستی بطور جدی در نظر گرفته بشود تا بیشترین بازدهی را برای دانش آموز و محیط آموزشی داشته باشد .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *