نیازینه
نیازینه

روحیه ی خودباوری در کودکان و راههای تقویت آن

 

اعتماد به نفس و خودباوری از جمله خصیصه هایی هستند که در دوران کودکی شکل می گیرد . بطوری که اگر کودکی خودباوری و یا اعتماد به نفس پایینی داشته باشد توانایی های خود را در نظر نمی گیرد و تماما احساس بی ارزشی می کند . در نظر گرفتن توانایی های کودکان و قوت دادن  به آنها توسط  والدین باعث تقویت  این روحیه در او می شود .

تقویت روحیه ی خود باوری در کودکان باعث نشاط و شادابی و رضایت در زندگی آینده ی کودک می شود و عدم تقویت این امر باعث می شود تا فرد در آینده به آسیب پذیر ترین فرد تبدیل بشود و از ترقی و تکامل بازماند.

راههای تقویت عزت نفس

 

1.تشویق کودک

تشویق کردن می تواند حس مفید بودن و توانایی داشتن را در ذهن کودک تداعی کند بطوری که کودک تلاش می کند تا با تکرار آن این حس خوشایند را مجددا در خود بوجود بیاورد.نکته ای که باید در نظر گرفت این است که در این مورد از مقایسه کردن نبایستی در جهت تقویت این روحیه کمک گرفت . کودک باید متوجه بشود که این توانایی بواسطه خودش بوجود آمده است نه فرد دیگری.

2.بازی با کودک

کودکان از بازی کردن لذت می برند و بخشی از شخصیت آنها بواسطه بازی کردن تکامل می یابد .همبازی شدن با آنها نیز نقطه عطف دیگری در جهت ایجاد روحیه ی خوباوری است . زمانی که اوقات خود را با او می گذرانید این حس به او القا می شود که مهم و ارزشمند است

3.شناسایی استعدادها

والدین بایستی توانایی های کودک را بشناسند و از اغراق درمورد آنها نیز ، بپرهیزند چرا که اگر زمانی کودک در موقعیتی قرار بگیرد که بدرستی توانایی انجام کاری را نداشته باشد باعث سرخوردگی و بی اعتمادی به دیگر توانایی هایش می شود .

4. احترام به کودک

با کودک بایستی به مانند یک انسان رفتار شود . سن او نباید عامل نادیده گرفتن او بشود . از او استقبال کنید ، به حرف هایش گوش کنید ، بخاطر کوچکترین اشتباه مورد شماتت قرار ندهید و انتقادهای خود را به حداقل برسانید. با احترام گذاشتن به کودک در واقع حس انسانیت را در او پرورش داده اید . علایق کودک را درنظر بگیرید و به تمایلاتش احترام بگذارید .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *