نیازینه
نیازینه

هفت استراتژی موثر برای آموزش در کلاس درس

کلاس یک محیط پویا است که دانش آموزان با زمینه های مختلف و توانایی ها و شخصیت های مختلف را گرد هم می آورد. بنابراین یک معلم کارآمد نیاز به اجرای استراتژیهای تدریس خلاقانه  برای تأمین نیازهای فردی دانش آموزان دارد.

چه شما دو ماه تدریس کرده باشید و چه بیست سال ، ممکن است  برای شما دشوار باشد که بدانید کدام یک از استراتژی های آموزشی بهترین نتیجه را برای دانش آموزان شما دارد. به عنوان یک معلم هیچ راه حل “یک اندازه متناسب با همه” وجود ندارد ، بنابراین در اینجا طیف وسیعی از استراتژی های تدریس موثر وجود دارد که می توانید با الهام گرفتن از انها در کلاس درس آموزش موثری داشته باشید.

  1. تجسم

با استفاده از تجارب یادگیری بصری و عملی ، مفاهیم آکادمیک کسل کننده را جذاب کنید و به دانش آموزان خود کمک کنید تا درک کنند که چگونه تحصیلات آنها در دنیای واقعی مثمر ثمر واقع می شود.

به عنوان مثال می توان به استفاده ازبرد هوشمند برای نمایش عکس ها ، کلیپ های صوتی و فیلم ها و همچنین تشویق دانش آموزان خود برای بیرون آمدن از صندلی های خود با آزمایش های کلاس  اشاره کرد.

  1. یادگیری مشارکتی

با ارتقا فعالیت های گروهی کوچک یا کل کلاس ، دانش آموزان دارای توانایی های مختلف را به کار با یکدیگر تشویق کنید.

از طریق بیان کلامی ایده های خود و پاسخ دادن به دیگران ، اعتماد به نفس دانش آموزان و همچنین مهارت های ارتباطی و تفکر انتقادی آنها  که در طول زندگی حیاتی هستند ، تقویت می شوند.

حل معماهای ریاضی ، انجام آزمایش های علمی و اجرای طرح های نمایشی کوتاه تنها چند نمونه از چگونگی گنجاندن یادگیری مشارکتی در درس های کلاس است.

 

  1. دستورالعمل مبتنی بر تحقیق

سوالات تأمل برانگیزی را مطرح کنید  تا دانش آموزان به فکر فرو رفته وبه  یادگیری مستقل تری ترغیب شوند.

تشویق دانش آموزان برای پرسیدن سوال و تحقیق در مورد ایده های خود به بهبود مهارت های حل مسئله و همچنین درک عمیق تری از مفاهیم  علمی کمک می کند. هر دو این مهارت در زندگی بسیار مهم هستند.

سوالات می توانند علمی یا ریاضی باشند مانند “چرا سایه من اندازه اش تغییر می کند؟” یا “آیا مجموع دو عدد فرد همیشه یک عدد زوج است؟” با این حال ، سوالات  می توانند ذهنی باشند و دانش آموزان را به بیان دیدگاه های منحصر به فرد خود ، تشویق کنند. “آیا شعرها باید قافیه داشته باشند؟” یا “آیا همه دانش آموزان باید لباس یکنواخت بپوشند؟”

  1. تمایز

با تخصیص وظایف بر اساس توانایی های دانش آموزان ، تدریس خود را از متمایز کنید تا اطمینان حاصل کنید که کسی عقب نمی ماند.

اختصاص فعالیت های کلاسی بر اساس نیازهای یادگیری منحصر به فرد دانش آموزان ، به  معنای کشاندن افراد با توانایی های علمی بالاتر و پشتیبانی مناسب از کسانی است که در تلاش هستند.

این می تواند شامل دادن کاربرگهایی باشد که از نظر پیچیدگی برای گروههای مختلف دانش آموز متفاوت است  یا یا ایجاد طیف وسیعی از ایستگاههای کاری در اطراف کلاس که شامل مجموعه ای از کارها برای انتخاب دانش آموزان است، باشد.

علاوه بر این ، استفاده از یک ابزار آموزشی می تواند ساعت ها در زمان کلاس شما صرفه جویی شود زیرا به طور خودکار دانش آموزان شما را گروه بندی می کند. بنابراین می توانید به راحتی خلأهای یادگیری فردی و کل کلاس را تشخیص دهید.

  1.  فناوری در کلاس

گنجاندن فن آوری در تدریس شما یک روش عالی برای درگیر کردن فعالانه دانش آموزان است ، به خصوص که رسانه های دیجیتال جوانان را در قرن بیست و یکم احاطه کرده اند.

برای نمایش تصاویر و فیلم ها می توان از بردهای هوشمند یا تلفن  همراه استفاده کرد که به دانش آموزان در تجسم مفاهیم جدید علمی کمک می کند. یادگیری می تواند تعاملی تر شود وقتی از فناوری ای  استفاده شود که دانش آموزان می توانند در طول درس به طور علنی در آن درگیر شوند . با این امر دانش اموزان فوراً در مورد ایده های خود تحقیق می کنند ، که این خود  باعث ایجاد استقلال می شود.

دستگاه های تلفن همراه ، مانند iPad ها و / یا تبلت ها ، می توانند در کلاس برای دانش آموزان برای ثبت نتایج ، عکس گرفتن / فیلم یا به عنوان یک روش مدیریت رفتار استفاده شوند. به علاوه ، گنجاندن برنامه های آموزشی در برنامه های درسی شما نیز راهی عالی برای سرگرم کردن و ارزیابی های تکوینی است.

  1.  مدیریت رفتار

اجرای یک استراتژی موثر در مدیریت رفتار برای جلب احترام دانش آموزان و اطمینان از داشتن شانس برابر برای رسیدن دانش آموزان به توانایی های بالقوه بسیار مهم است.

کلاسهای پر سر و صدا و آشفته هیچ یک از محیطهای سازنده برای یادگیری را ترغیب نمی کنند ، بنابراین ایجاد فضای احترام متقابل از طریق ترکیب نظم و انضباط می تواند برای شما و دانش آموزان مفید باشد.

به عنوان مثال می توان به نمودارهای پاداش سرگرم کننده و تعاملی برای دانش آموزان اشاره کرد ، جایی که افراد بر اساس رفتاری که دانش آموز برتر در پایان هفته جایزه می گیرد بالا یا پایین می روند. همچنین“زمان طلایی”  می تواند برای دانش آموزان در هر سنی جواب دهد . با انتخاب فعالیت های مختلف مانند بازی ها یا تکلیف نگفتن به عوان پاداشی برای سخت کوشی آنها ، این امر را محقق سازید.

  1.  پیشرفت حرفه ای

مشارکت در برنامه های منظم  یک روش عالی برای تقویت آموزش و یادگیری در کلاس شما است.

با تغییر سیاست های آموزشی ، حضور در رویدادهایی که به موجب آن می توانید از سایر معلمان و دانشگاهیان الهام بگیرید و بیاموزید ، بسیار مفید است. این امر بهانه ی خوبی  برای بیرون آمدن از کلاس و کار در کنار سایر معلمانی است که همانند خودتان هستند. این جلسات می تواند شامل یادگیری در مورد فن آوری های جدید آموزشی ، آموزش ایمن آنلاین ، مشاوره در مورد چگونگی استفاده از دستیار (ها) آموزشی و موارد دیگر باشد.

اینکه یک معلم تاثیرگذار باشید، یک چالش است زیرا هر دانش آموز ویژگی  منحصر به فرد خود را دارد. با این حال ، با استفاده از ترکیبی از استراتژی های تدریس ، می توانید به سبک های مختلف یادگیری و توانایی های تحصیلی دانش آموزان بپردازید و همچنین کلاس خود را به یک فضای پویا و انگیزشی برای دانش آموزان تبدیل کنید.

از چه راهکارهایی برای آموزش کارآمد استفاده می کنید؟ آیا راهنمایی های بهتری دارید؟ نظرتان را برای ما ارسال کنید….

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *