نیازینه
نیازینه

یادگیری درکودکان تا سن پیش ازدبستان

 

نوزادان به محض تولدشان آماده ی یادگیری هستند  و توسط همین یادگیری است که مغزشان رشد و نمو پیدا می کند. بنابراین کودک شما به یک محیط مهیج  با بسیاری از روش های مختلف برای بازی و یادگیری نیاز دارد. او همچنین برای تمرین آموخته های خود به فرصت های زیادی نیاز دارد.

نوزادان و کودکان  هنگامی که با مراقبان اصلی خود روابط گرمی داشته باشند ، بهتر می آموزند. بنابراین شما در کمک به کودک خود برای یادگیری نقش موثری دارید. شما اولین معلم فرزند خود هستید و فرزندتان با بزرگتر شدن از شما یاد می گیرد.

نوزادان و خردسالان چگونه  یاد می گیرند

کودک خردسال شما از طریق بازی و اکتشاف روزمره در یک محیط امن و محرک یاد می گیرد.

روابط کودک  با شما ، سایر اعضای خانواده و سرپرستان ، به عنوان مثال ، مربیان دوران کودکی – پایه و اساس یادگیری و رشد سالم کودک شما است. وقت زیادی که برای بازی و تعامل با شما و دیگران صرف می شود ، به کودک کمک می کند تا مهارت های لازم برای زندگی، مانند برقراری ارتباط ، تفکر ، حل مسئله ، حرکت و حضور در کنار دیگران  را بیاموزد.

کودک شما با تعامل فعال با محیط زندگی خود بهترین چیزها را می آموزد . که  این شامل:

 • مشاهده اشیاء ، تماشای چهره ها و پاسخ دادن به صداها
 • گوش دادن به صداها ، ایجاد صدا و آواز خواندن
 • کاوش ، به عنوان مثال ، چرخاندن ، تکان دادن و قرار دادن اشیاء در دهان
 • سوال کردن …. برای مثال  “اما چرا؟”
 • آزمایش با بافت اشیاء و موادی مانند آب ، شن و ماسه یا خاک
 • انجام کارهایی که همه حواس او را تحریک می کند مانند : لامسه ، چشایی ، بویایی ، بینایی و شنوایی.

 

فرزند شما همچنین با درگیر شدن در امر یادگیری خود می آموزد. و این می تواند به همین سادگی مانند موارد زیر باشد:

 • انتخاب کتاب برای خواندن
 • اشاره به تصاویر موجود در کتابها
 • انتخاب اشیا و اسباب بازی ها برای بازی کردن
 • انتخاب مواد غذایی برای غذای شام
 • اندازه گیری آرد برای درست کردن کلوچه ها

اگر کودک شما این فرصت را دارد که فعالیتهای مختلفی را امتحان کند ، این امر راه ها و شانس زیادی را به او می دهد تا بیاموزد و آنچه را که اموخته است ،تمرین کند . بعنوان مثال ، برای کودک شما مهم است که فعالیتهایی در داخل و یا خارج از منزل داشته باشد ، فعال یا ساکت باشد و آزادانه بازی کند یا خود را درون یک چهارچوب مشخص  قرار بدهد.

کودک شما برای یادگیری به حمایت شما نیاز دارد. به عنوان مثال ، ممکن است گاهی اوقات به شما نیاز داشته باشد تا به او نشان دهید چه کاری انجام دهد. اما نیازی نیست شما همه جواب ها را به او بدهید. به فرزندتان اجازه دهید اشتباه کند و خودش بفهمد که  چگونگی شناخت دنیای پیرامونش قسمت بزرگی از یادگیری است. ستایش و تشویق کردن هنگامی که کودک شما سخت تلاش می کند ، او را علاقه مند کرده و به او کمک می کند تا احساس خوبی داشته باشد.

 

هیچ کودکی به یک روش یا سرعت یکسان یاد نمی گیرند. بعضی از کودکان در یک محیط بهتر از محیط دیگر یاد می گیرند. اگر نگران پیشرفت یادگیری فرزند خود هستید ، می توانید با صحبت با یک متخصص بهداشت یا مربی کودک خود بررسی کنید که آیاهمه چیز در مسیر درست قرار دارد.

 

آنچه کودکان خردسال می آموزند

شما و خانواده تان نقش موثری در آنچه که کودکتان در سالهای ابتدایی زندگی اشد می آموزد، دارید.

خود و روابط

فرزند شما از شما و خانواده خود می آموزد که محبوب و مهم است. او اعتماد را می آموزد – به عنوان مثال ، “من می دانم اگر من روی زمین بیفتم آنجا خواهی بود”. او شروع به یادگیری نیازها ، افکار ، احساسات ، دوست داشتن ها و دوست نداشتن های خودش می کند. سرانجام ، روابط خانوادگی به وی در مورد معاشرت با دیگر کودکان و بزرگسالان می آموزد.

زبان و ارتباطات

هنگامی که با کودک خود صحبت می کنید ، به او گوش می دهید  و با هم  آواز می خوانید ، به او کمک می کنید تا در مورد زبان ، ارتباط نوشتاری و گفتاری و مهارت مکالمه  کردن بهتر بیاموزد.

فضا ، مکان و محیط

کودک ، با شما در خانه در مورد اندازه  و سایز خودش می آموزد – به عنوان مثال ، “من بزرگتر از اسباب بازی خود هستم اما به اندازه میزم نیستم”. او همچنین از جایگاه خود در جامعه و تأثیر خود در جهان پیرامون خود مطلع می شود. به عنوان مثال ، “خانه من در این خیابان است ، پارک در پایین جاده است و دوست من در خیابان دیگری زندگی می کند” ، یا “گیاهان رشد کردند زیرا من به آنها کمک کردم و آنها را آبیاری کنم”.

سلامتی و آمادگی جسمانی

وقتی صحبت از تغذیه سالم و فعالیت بدنی می شود ، شما الگوی اصلی کودک خود هستید. اگر ترجیح می دهید یک سیب  را بجای چیپس برای میان وعده خود داشته باشید ، کودک شما نیز احتمالاً همان کار را خواهد کرد. اگر به جای تماشای تلویزیون به پیاده روی بروید ، کودک شما یاد می گیرد که ورزش راهی خوب و سرگرم کننده برای گذراندن وقت با هم است.

شمارش ، سواد ، دست خط و موسیقی

شما با شمارش روزمره به فرزندتان کمک می کنید مهارت های  ابتدایی عددی را کسب کند  – به عنوان مثال ، “چند خرس روی تخت هستند؟” یا “آیا می توانی همه گیره های قرمز را در این سبد قرار دهی؟” یا می توانید با کودک خود ترانه های کودکانه ای که شامل شمارش می شود را بخوانید.

و کودک شما از طریق آواز خواندن و قصه گویی با شما ، بازی های ساده صوتی و حروف مانند گوش دادن به کلماتی که با همان صدا شروع می شوند و دیدن تصاویر ، حروف و کلمات در محیط – مثلاً روی علامت ها و در کاتالوگ ها – سواد ابتدایی بدست می آورد.

مهارت های نوشتاری کودک شما هنگامی پرورش داده می شود که او را به نقاشی ، و نوشتن تشویق کنید. به عنوان مثال ، اگر در حال نوشتن کارت یا لیست خرید هستید ، می توانید به کودک خود مقداری کاغذ و مداد بدهید تا از این طریق او نیز به امر” نوشتن ” بپیوندد . همچنین “نوشتن” به کودک شما کمک می کند تا ارتباط بین حروف و اصوات گفتاری را درک کند.

آواز خواندن با فرزند خود ، پخش موسیقی ، دادن آلات موسیقی (خانگی)  به او ، همه از راه های عالی برای شروع یادگیری موسیقی است .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *