نیازینه

استاندارد در مدارس

وبلاگ

۸ دی ۱۳۹۹ 69 بازدید
نیازینه
استاندارد

استاندارد در مدارس

استاندارد برای مدارس ابتدایی

 

استاندارد ملی یعنی نظم و قانون . هر کاری که طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد می گویند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دریافت می کند.

مثلاً وقتی یک وسیله ای را می خرید و علامت  استاندارد  دارد یعنی این که این وسیله آزمایش شده است و چیز خطرناک یا خرابی در آن وجود ندارد و شما می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید.

نشان ملی و کالا

در مورد هر کالایی، سازنده یا تولید کننده آن باید یکسری مشخصات را رعایت کند که بعد مورد آزمایش قرار می گیرد تا کارآیی خوبی  آن مشخص شود.

 مثلا در مورد اجاق گاز ، حتماً باید کلیدهای روی چراغ گاز هنگامی بچرخد که کمی آن را به داخل فشار دهیم . این کار، احتمال اینکه  کلیدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، کاهش می دهد.

در ایران سازمانی  به نام سازمان ملی  استاندارد وجود دارد . این سازمان  روش هایی را  در یک کتابچه هایی تعیین می کند و به تولید کنندگان می گوید که کالاهای خود را مطابق این روش ها بسازند .

به این کتابچه ها استاندارد ملی گفته می شود.

سازمان های جهانی 

 البته سازمان هایی هم در دنیا یا سایر کشورها  وجود دارد این کار را انجام میدهند ،  که مهم ترین آن ها سازمان بین المللی استاندارد است و کشور ما نیز عضو این سازمان است .

 علامت  استاندارد  یک نشان  ملی است که که دارنده آن تلاش می کند تا کیفیت کالا یا خدمات خود را بهتر کند. و اگر شرکتی جهت بهتر کردن کیفیت محصولاتش قدمی برندارد ، این پروانه را از آن شرکت پس می گیرند. وتا زمانی که نتواند تولید خود را استاندارد کند  کارشناسان  استاندارد به او اجازه پخش محصول در بازار نمی دهند .

 استاندارد باعث می شود که ما با خیال راحت، کالای مورد نیاز خود را بخریم و بدانیم که خطری ما را تهدید نمی کند . اگر استانداردملی نباشد ، زندگی بسیار پر خطر و  حادثه آفرین خواهد شد.

اگر استاندارد نباشد خیلی کار ماها سخت می شود . اگر  سی دی های فیلم که ما  استفاده می کنیم  اندازه هایش یکسان نباشد نمی تونیم استفاده کنیم  یا اگر لباس ها ی شما اندازه شما  درست نشود شما آنها رو نمی پوشید و اگر هم بپوشید  اذیت خواهید شد یا اگر کفش شما  به پای شما بزرگ یا کوچک باشد  شما آن را نمی پوشی چرا که اذیت خواهید شد  یا مثلا شما اگر برای اسباب بازی خود باطری قلمی لازم داشته باشید  و بخواهید از مغاذه آن را بخرید  اگر اندازه آن ها باهم فرق کند شما نمی توانید با آن اسباب بازی را روشن کنید  چون اگر اندازه اش بزرگ یا کوچک باشد   در جاش قرار نمیگیرد . پس برای هر چیزی لازم هست استانداردی نوشته شود و هرکسی که اون را تولید می کند باید با آن استاندارد  تولید کند .

 

اجرای استانداردهای ملی ایران به نفع تمام مردم و باعث میشود کشورپیشرفت کند . و باز باعث می ما محصولات استاندارد و خوب خود را که اضافه بر نیاز ما است به دیگر کشور ها  بفروشیم و با پول آن  وسایلی که در کشور تولید نمی شود  بخریم . اگر ما در همه کارهای خود استاندارد ها را رعایت کنیم مثلا  سروقت به مدرسه بیاییم ، یا  نظم کلاس را رعایت کنیم و یا  در موقه خرید از بوفه مدرسه  روی کیک و یا هرچیزی که می خریم دقت کنیم که علامت استاندارد روی آن باشد و تاریخ  مصرف  چیزی را که می خریم  نگاه کنیم  یا  هنگام  رفت آمد به مدرسه قوانین راهنمایی و رانندگی را که  خودش یک استاندارد هست رعایت کنیم   هم  سالم خواهیم بود و مریض نخواهیم شد هم وقتمون تلف نمی شود هم به خاطر  رعایت نظم   معلم از ما راضی خواهد بود  هم اینکه  وقت مان تلف نمی شود .

چه مواردی شامل استاندارد می شوند؟

مواد و کالاهای استاندارد، به گروه های زیر تقسیم می شوند:

  1. مواد غذایی و بهداشتی  مثل  کیک ، کلوچه  ، شکلات  ، نوشمک ،  بستنی ، بیسکوییت  ، نمک ، آب  اگر در بطری بسته بندی شده باشد ،جای بسته بندی ، روغن ها ، ماکارونی ، ماست و پنیر بسته بندی شده و   دستمال کاغذی ، خمیر دندان  و همه موادغذایی و بهداشتی که بسته بندی شده با ید علامت استاندارد  داشته باشد .
  2. مواد شیمیایی مثل شامپو ، پودر لباس شویی، خمیر بازی ، اسباب بازی کودکان ، رنگ نقاشی دیوار خونه ها و مدرسه ها باید استاندارد داشته باشد .کسی که میخرد باید روی بسته بندی آن ها استاندارد رو ببیند . 
  3. لوله های گاز ، لوله های آب و شیرآب، یخچال بخاری ها ، اجاق گاز ها  همه  باید استاندارد داشته باشد
  4. لامپ ها ، پریز ها ، دوشاخه ها و سیم برق باطری ها باید استاندارد داشته باشد .

 

بچه  ها مداد ، پاک کن ، دفتر  هنوز استانداردشان اجباری نیست ولی  کسی که آن ها رو تولید می کند میتونه  استاندارد تشویقی بگیرد  اگر دیدید  فروشگاهی پاکن ، مداد و دفتر استاندارد دارد حتما از اون فروشگاه خرید کنید چون  کیفیت آن ها بیشتر از اد یکی ها ست .

 

بچه ها ما  در شهرمان  اداره ای به نام اداره استاندارد داریم که  خیلی ها  در آن کار میکنند . میدونید این ها چه کسانی هستند ؟

این آقا و خانم ها مثل شما خوب درس خوندند و در دانشگاه قبول شدند و اداره ما آن ها رو استخدام کرد  . و الان  همه اون ها چیزهای که شما میخرید  و روی آن ها علامت استاندارد ملی هست  کنترل می کنند آزمایش می کنند و اگر سالم بودند  اجازه میدهند که روی آن علامت استاندارد بزنند .  اینجا می خواهیم علامت های استاندارد  را به شما نشان دهیم :

( میتوانیم این علامت ها رو در سایزهای بزرگ روی یک پارچه یا  استند رسم کنیم و در موقع صحبت نشان دهیم)

علامت های استاندارد:

علامت کامل استاندارد:

  1. باین علامت کامل استاندارد است که رویمحصولاتی که از هرجهت و کاملا با  مطابق استاندارد ملی باشد  روی محصولات زده می شود.
  2. علامت استاندارد توخالی :
  3. این علامتی است که بعضی مواقع برای برخی از محصولات استفاده می شود اما در داخل ان بایدچیزی بنویسند .  مثلا اگر  این را روی دستبند یا گوشواره ، انگشتر و یا گردنبند طلا دیدید  داخل علامت می نویسند AU750

یا روی خیلی از فرش ها  دیده می شود که داخل علامت خالی نوشته می شود  برچسب و نشانه گذاری

علامت isiri خالی

  این علامت نیز روی وسایلی مثل سیم نازک برق که روی آن علامت کامل را نمیشود چاپ کرد  قرار میگیرد . البته خیلی کم استفاده می شود .  مثلا روی وسایلی که هم بسته بندی آن باید استاندارد بگیرد و هم مواد عذایی که داخل آن قرار می گیرد   هم از علامت    استفاده می کنند  و هم علامت    را روی بسته می زنند   مثل حلب پنیر  یا جعبه شیرینی

علامت  استاندارد  که در داخل آن  کلمه ایمنی  درج شده باشد :

 روی بعضی وسایل برقی که ایمنی آن ها مهم است باید از اداره استاندارد  این علامت را بگیرد .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *